3.11.2014

Lepsze zioła niż leki!

a:dlastudenta.pl



Dziś postanowiłam przybliżyć Wam dobroczynną moc ziół.
Często zapominamy, że niektóre dolegliwości zdrowotne zamiast lekami bez recepty, kupowanymi przez Polaków w bardzo dużych ilościach, można wyleczyć "domowymi" sposobami, korzystając z tego, co daje nam pożywienie.

BAZYLIA - ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, sprawdza się podczas przeziębień i gryp ponieważ oczyszcza górne drogi oddechowe.

CHILI - pobudza trawienie, wzmaga apetyt, niewskazana dla osób z problemami wrzodowymi.

CZĄBER - poprawia perystaltykę jelit, ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia, działa moczopędnie.

ESTRAGON - działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, poprawia trawienie, eliminuje zgagę i wzdęcia, działa przeciwzapalnie.

IMBIR - przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, walczy z cellulitem, rozgrzewa, podnosi odporność, ułatwia trawienie, zmniejsza mdłości, przeciwdziała wymiotom, leczy przeziębienia.

KOLENDRA - działa antynowotworowo, polecana przy anemii, działa przeciwzapalnie, obniża poziom złego cholesterolu.

MAJERANEK - zapobiega wzdęciom, wspomaga trawienie, zbawienny dla dróg moczowych.

MELISA - poza tym, że uspokaja, ułatwia zasypianie i niweluje stres wykazuje działanie przeciwirusowe i wspomaga walkę z opryszczką.

ROZMARYN - działa przeciwzapalnie, polepsza krążenie krwi, ułatwia trawienie, ma działanie żółciopędne, jest moczopędny.

TYMIANEK - polecany przy zapaleniu gardła, działa wykrztuśnie, bakteriobójczo, ułatwia trawienie, wzmaga apetyt, jest cennym afrodyzjakiem:)

SZAŁWIA - doskonale się sprawdza przy problemach z przewodem pokarmowym - skutecznie walczy z niestrawnością, biegunką, wzdęciami czy kolką. Sprawdza się przy chorobach gardła jako płukanka.

Pamiętajcie, że im więcej ziół w naszym jedzeniu, tym mniej wspomagamy się solą, dlatego zachęcam Was do używania świeżych i suszonych ziół.
Kupując zioła w sklepie, czytajcie etykiety i wystrzegajcie się mieszanek, zawierających szereg chemicznych poprawiaczy smaku jak choćby glutaminianu sodu. 
Im prościej, tym lepiej.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz